Pay by PayPal
Free Returns
Enjoy hassle-free shopping with our 30-day FREE return policy.
Excellent Service
| Item no. | 593284 |
|---|---|
| Title | Aspha NC Mid |
| Brand | Buffalo |
| Product topic | Streetwear |
| Shoe Size EU | 37.0 |
| Shoe Size UK | 4.0 |
| Shoe Size US | 6.5 |
| Release date | 19/03/2026 |
| Gender | Women |
| Product type | Biker Boot |
|---|---|
| Heel type | Block heel |
| Pattern | plain |
| Closure type | Shoelace |
| Heel height | 6.5 cm |
| Bootleg Height | 10 cm |
| Bootleg Width | 24 cm |
| Toe-Cap | Round |
| Colour | beige |
| Outer material | faux leather |
|---|---|
| Shoes outer material | Other Material |
| Shoe Lining | Textile, other material |
| Sole | Other Material |
Buffalo Boots GmbH
Schanzenstr. 41
51063 Köln
Germany
www.buffalo-boots.com