Pay by PayPal
Free Returns
Enjoy hassle-free shopping with our 30-day FREE return policy.
Excellent Service
| Item no. | 590099 |
|---|---|
| Title | 1460 - 8 Eye Boot |
| Brand | Dr. Martens |
| Product topic | Streetwear |
| Shoe Size EU | 41.0 |
| Shoe Size UK | 7.0 |
| Shoe Size US | 9.0 |
| Release date | 13/02/2026 |
| Gender | Women |
| Product type | Boot |
|---|---|
| Heel type | No heel |
| Pattern | plain |
| Closure type | Shoelace |
| Heel height | 3 cm |
| Bootleg Height | 16 cm |
| Bootleg Width | 10 cm |
| Toe-Cap | Round |
| Colour | red |
| Outer material | leather |
|---|---|
| Shoes outer material | leather |
| Shoe Lining | textile |
| Sole | Other Material |
DM Airwair Germany GmbH
5. Etage
Plange Mühle 2
40221 Düsseldorf
Germany
www.drmartens.com