£152.99 Lowest price in the last 30 days. Due to previous discount campaigns, the lowest price may have been lower than the current price.
"1460 FZ" Boot black by Dr. Martens
Pay by PayPal
Free Returns
Enjoy hassle-free shopping with our 30-day FREE return policy.
Excellent Service
| Item no. | 590085 |
|---|---|
| Title | 1460 FZ |
| Brand | Dr. Martens |
| Product topic | Streetwear |
| Release date | 13/02/2026 |
| Gender | Women |
| Product type | Boot |
|---|---|
| Heel type | No heel |
| Pattern | plain |
| Closure type | Zip fly |
| Heel height | 3 cm |
| Bootleg Height | 14 cm |
| Bootleg Width | 11 cm |
| Toe-Cap | Round |
| Colour | black |
| Outer material | leather |
|---|---|
| Shoes outer material | leather |
| Shoe Lining | textile |
| Sole | Other Material |
DM Airwair Germany GmbH
5. Etage
Plange Mühle 2
40221 Düsseldorf
Germany
www.drmartens.com